Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebeklerin cildi oldukça hassas olduğu için giydirilen kıyafetlerin kumaşı kadar nasıl yıkandıkları da önemlidir. Ayrıca bebeğinizin kıyafetlerini sık sık değiştirip yıkayacağınızdan, uzun süre dayanabilmesi için de bazı püf noktaları vardır. İşte bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

  • Öncelikle bebeğinizin kirli kıyafetlerini diğer kirlilerden ayrı tutun, farklı bir sepette ya da filede biriktirin. Aksi taktirde diğer çamaşırlardaki deterjan, parfüm ya da deodorant gibi kimyasallar bebeğinizin çamaşırlarına da geçebilir.
  • Bebeğinizin kıyafetlerini diğer kıyafetlerden ayrı yıkayın. Biriktirmede olduğu gibi yıkamada da yetişkin kıyafetleriyle yıkanan bebek kıyafetleri, bebek cildi için zararlı maddelere maruz kalabilir.
  • Yeni aldığınız kıyafetleri, bebeğinize giydirmeden önce yıkamaya özen gösterin. Yıkamadan önce de etiketleri kesmeyi unutmayın.
  • Yıkamada hijyen için daima yüksek sıcaklık gerekli değildir; bebeğinizin beyaz kıyafetlerini 40 derecede, renklileri ise 30 derecede yıkayarak hijyen sağlayabilirsiniz. Daima yüksek derecede yıkadığınız kıyafetler hızlı yıpranır.
  • Kullandığınız deterjanların zararlı kimyasallar içermediğinden emin olun. Yoğun kokulu ve köpüren deterjan ve yumuşatıcılar genelde hassas bebek ciltleri için zararlıdır. Organik deterjanlar kullanmaya özen gösterin.
  • Yıkama sonrası durulama işlemi çok önemli. Yıkanan kıyafetlerde deterjan kalıntısı kalmadığından emin olmak için ekstra durulama yapılması tavsiye edilir. Yeni nesil teknolojik çamaşır makinelerinde bulunan bebek kıyafeti programlarında da fark, ekstra durulama yapılmasıdır. Uzun durulama süresi ile bebeğinizi alerjik reaksiyonlardan koruyabileceğiniz gibi isilik, pişik, dermatit ve atopik gibi cilt rahatsızlıklarından da koruyabilirsiniz.
  • Yıkama işlemi kadar kurutma da önemli; özellikle sıcak havalarda bebeğinizin kıyafetlerini açık havada kurutarak, güneş ışınlarının bakterileri öldürmesini sağlayabilirsiniz.
  • Biriktirme, yıkama, durulama ve kurutma işlemleri sonrasında bebeğinizin kıyafetlerini ütülemeniz de gerekir. Yıkanma ile geçmeyen bazı kirler, ütünün yüksek sıcaklığı ile arınabilir.
  • Son olarak yıkanıp ütülenen bebek kıyafetlerinin serin ve kuru bir yerde tutulması önemlidir.
Etiketler: bebek kıyafetleri yıkama, bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı
Mayıs 26, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR